İstanbul Hakkında


  İSTANBUL : Eski Uygarlıkların ve Görkemli Doğal Güzelliklerin Kenti


  Yörel Durumu ve Konumu

  İstanbul 29. boylam ile 41. enlemin kesişme noktasında, Asya ile Avrupa kıtalarının arasında bulunur. Kuzeyde Karadeniz, güneyde Marmara Denizi, batıda Tekirdağ, doğuda Kocaeli illeriyle çevrelenmiştir. İlin alanı 5300 km2, Kent alanı ise 1930 km2 dir. Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelmiş yaklaşık 15 milyon nüfusu vardır.


  İklim

Rumeli   İstanbul'un bulunduğu bölge Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arası bir geçiş noktasıdır. Yaz mevsimi Haziran'la ekim arasıda güneşli ve sıcaktır. İlkbahar Nisan ayında başlar, Haziran ayıda biter. Güneşli ve yağmurlu geçer. Sonbahar Ekim'le Aralık arasıda, yağışlı ve bazen güneşli geçer. Kış ayı Aralık'la Nisan arasında, genelde yağmurlu, bazen karlı ve bazen güneşlidir.  Tarih

Surlar   Arkeologlar İstanbul yakınlarında taş ve bronz dönemlerinden bazı kalıntılar buldular. Bunlar kentin Asya tarafındaki eski yerleşim yeri kalıntılarındandı. 2005 yılında yine Asya tarafındaki Üsküdar'da yaklaşık 3100 yıllık olduğu belirtilen bir yerleşim yeri daha bulundu. İstanbul'un ilk adlarından "Asitane" hakkında açıklayıcı bilgilere gereksinim bulunmaktadır. Bir söylenceye ve Delfi Adası Apollon Tapınağı kehanetine (gelecek söylemine) göre, Megara'dan bir topluluğun lideri ya da Trakyalı kral Byzas "Körlerin ülkesinin karşısında bir kent kuracaktır. Byzas'ın topluluğu eski İstanbul kentinin kurulduğu Avrupa tarafına geldiğinde, karşı tarafta Asya kıyısında bir yerleşim yeri olduğunu görürüler. Byzas orada oturanların, Avrupa tarafında çok daha güzel ve uygun olan o yeri göremedikleri için kör olmaları gerektiğini düşünür ve tapınak kehanetini gerçekleştirmek için Avrupa tarafında kendi adıyla Byzas kentini: Bizantion'u kurar. + 2.yüzyılda Roma imparatoru Septimus Severus'un yöreyi almasından sonra Kent Roma egemenliğine girer. İmparator Büyük Konstantin kenti "Yeni Roma : Nova Roma " olarak Doğu Roma'nın başkenti yapar. Kentin adı, daha sonra kentte pek çok yapılar yaptıran Konstantin'in adından Konstantinopolis olarak değişitirilir ve bu ad kısaltılarak İstanbul'a dönüşür.

  Roma ve Osmanlı döneminde kentte pek çok yapılar yapılır. Örneğin + 2.yüzyılda imparator Septimus Severus döneminde 100.000 kişi aldığı söylenen At Alanı (Hipodrom), Büyük Konstantin döneminde yapılan surlar, saraylar, Aya İrene Kilisesi, Yere Batan Sarayı gibi büyük su sarnıçları, Justinien döneminde Aya Sofya Kilisesi yapılır. Kent +3. yüzyılda Gotlar tarafından yağmalanır. İsa'nın Romalılara karşı isyan başlatması ve Musevilik inancında bazı değişiklikler istenmesine öncülük etmesi nedeniyle haç üzerinde öldürülmesinden sonra, Meryem Ana, yanında St.Jan, St.Lukka, St. Pol Antakya üzerinden Anadolu'ya Efes'e gelirler ve orada Hıristiyanlığı yeni bir din olarak düzenlerler. Efes'te çok güçlü olan Tanrıça bakire Artemis ile karşılaşırlar. Bu dini aşmak için kilise yetkilieri 400 yıl uğraşır. Sonunda bakire Artemis yerine bakire Meryem'i koyarlar ve Hıristiyanlık yeni bir bileşim olarak ortaya çıkar. Hıristiyanlar Roma yönetiminde 300 yıl işkence ve kötü davranışlar görür. Roma İmparatoru Büyük Konstantin Döneminde +330 yılında Hıristiyanlık öteki dinler arasında yasal bir din olarak kabul edilir. Thodosıus döneminde ise 395 yılında Devletin tek yasal dini olarak yönetimi ele geçirir. Bu kez de Hıristiyanlar öteki dinden olanlara işkence eder. 12-13 yy'da kenti Haçlılar ele geçirir ve kiliseleri de yağmalarlar. İstanbul 1453'te Osmanlılar tarafından alınır ve 3. başkent olarak önem kazanır. Osmanlı döneminde kentte çok sayıda cami, kütüphane, hastane, köprü, saray yapılır. Örneğin Fatih, Şehzade, Süleymaniye, Sultan Ahmet Camileri, Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız, Beylerbeyi Sarayları vb. Batıda Konstantinopel adı kullanılırken, Osmanlılar kenti "islamı çok" anlamında "İslambol" olarak anarlar.

Yukarı       Ana Sayfa

Website Design: Baris Ürüm : barisurum@gmail.com    Turkish Tour Guides

tour guide in ephesus web site

Turkey turkey Türkiye tour tours tour guide istanbul Istanbul travel ISTANBUL istanbul tours travel istanbul places to see in istanbul sultanahmet hagia sophia topkapi palace travel guide istanbul guide to istanbul welcome to istanbul kapali charsi kapalı çarşı beyazit square bosphorus asia minor sightseeing istanbul marmara black sea mediterranean sea blue mosque sultanahmet mosque chora church orthodox church tourism in turkey tourist in istanbul map of istanbul